Wystapienie kierownika Muzeum Katyńskiego podczas sesji w Kołobrzegu.

Konferencje w kwietniu

Od 3 do 5 kwietnia br. odbyła się zorganizowana przez Muzeum Oręża w Kołobrzegu, przy współudziale Muzeum Wojska w Białymstoku i pomocy Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego - dwudniowa sesja naukowa i podróż studyjna szlakiem Zachodniopomorskich Muzeów Wojskowych.

Spotkanie odbyło się w ramach „IV Seminarium Muzealnictwa Wojskowego”.

Na liście występujących w sesji naukowej znaleźli się – poza  organizatorami – reprezentanci muzeów: Stutthoff, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Wojska Polskiego w Warszawie, Marynarki Wojennej, Katyńskiego – Oddziału Muzeum WP, poznańskiego Walk Niepodległościowych, Obrony Wybrzeża Stowarzyszenia „Przyjaciele Helu”, etc.

W kołobrzeskim spotkaniu – według danych Muzeum Oręża – uczestniczyli reprezentanci 29 muzeów, 12 stowarzyszeń i fundacji oraz DWiPO MON i redakcji prasowych. Podczas dwudniowej sesji wygłoszono 24 referaty, omawiano ważne aktualia, dotyczące miejsca i zadań oraz potrzeby wszechstronnej współpracy muzeów wojskowych.

Seminarium adresowane było do muzealników wojskowych i pasjonatów historii techniki wojskowej, miało na celu również profesjonalizację środowiska i wypracowanie modelu funkcjonowania muzeów dostosowanego do obecnej rzeczywistości społecznej, gospodarczej i kulturowej.

W kołobrzeskim seminarium uczestniczyli czynnie z ramienia Muzeum Wojska Polskiego: starszy kustosz Witold Głębowicz z referatem pt. „Zabytek w nowej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego. Od idei przez koncepcję do projektu” oraz Sławomir Frątczak kierownik-kustosz Muzeum Katyńskiego, z „głosem” pt. „Nietypowe zbiory w nietypowym Muzeum. Nowe Muzeum Katyńskie – od pomysłu do realizacji”.

Ponadto 11 kwietnia br. na zaproszenie Prezes koła Federacji Rodzin Katyńskich w Radomsku – Pani Elżbiety Mikołajczuk - w ramach radomszczańskich obchodów rocznicy zbrodni katyńskiej w Muzeum Regionalnym Radomsku - Sławomir Z. Frątczak kierownik-kustosz Muzeum Katyńskiego - Oddziału Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie wygłosił wykład pt. „Wyjątkowe zbiory – wyjątkowe muzeum". W wystąpieniu zaprezentował m.in. 21-letnią historię placówki oraz budowę nowej siedziby Muzeum Katyńskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej. Wykładowi towarzyszyła prezentacja multimedialna.