"Guziki"

Wychodząc z założenia, że należy ze wszech miar popierać wszelkie formy popularyzacji tematyki katyńskiej, a w szczególności, jeśli czynią to ludzie młodzi, proponujemy więc gościom strony internetowej – „Wirtualnego Muzeum Katyńskiego” - film autorstwa - Karola Wojteczka. 

Pan Karol Wojteczek w nadesłanym do nas „adresie” pisze o sobie, m.in.: (rocznik ’87) – absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz montażu na Akademii Filmu i Telewizji. Od 2008 roku współpracuje z TVP, jako członek zespołu redakcyjnego programów „Warto Rozmawiać” oraz „Bliżej”, ostatnio również w ramach felietonu „Pytania po drodze” będącego częścią programu „Przystanek Ziemia”. Współpracował przy promocji filmu „Historia Kowalskich” oraz jako asystent producenta przy filmie „Kulis kampanii PiS. Chodźcie z nami”. Publikował w Piśmie Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”.

Odnośnie prezentowanego filmu – Pan Karol Wojteczek zaznacza:
Historia, którą przedstawiłem w „Guzikach”, jest w zasadzie historią wyniesioną, może nie z domu rodzinnego, ale w jakimś sensie z tradycji rodzinnej. Gdy, jeszcze w szkole średniej, usłyszałem ją po raz pierwszy przy świątecznym stole, szokiem było dla mnie to, że bohaterem tak niezwykłej opowieści jest ktoś bliski, członek mojej rodziny, a przedstawiana przez niego historia polskich robotników odkrywających katyńskie mogiły różni się dalece od tego, co mówiły w tej kwestii podręczniki szkolne, odkrywców grobów czyniące z Niemców. I chyba już wtedy wiedziałem, że muszę kiedyś tę opowieść utrwalić. Okazja nadarzyła się późno, na szczęście nie dość późno by z niej skorzystać. I gdy przyszło do wyboru dyplomowego tematu, to nie miałem już chyba większych wątpliwości względem tego, co kręcić. A zaskoczenie osób, które film już obejrzały (w tym komisji dyplomowej) utwierdziło mnie w przekonaniu, że „Guziki”, choć może niedoskonałe technicznie i warsztatowo, wypełniają pewną lukę (czy raczej prostują nieścisłość) w powszechnej wiedzy o Katyniu.

"Guziki" Karola Wojteczka