[Czartorja 1.09.1930] Władysław Kałafatiuk siedzi po lewej - podchorąży.

Kolejne fotografie dotyczące ppor. Władysława Kałafatiuka trafiły do zbiorów Muzeum Katyńskiego.

Fotografie dokumentujące przebieg służby wojskowej ppor. Władysława Kałafatiuka, jak i jego zdjęcia prywatne z podróży i spotkań ze znajomymi przekazał Muzeum Katyńskiemu Pan Benedykt Kałafatiuk.

Kolekcja fotografii i pamiątek związanych z podporucznikiem jest jedną z największych w zbiorach Muzeum. Pochodzi ona z kolekcji Pana Pawła Kałafatiuka - wnuka ppor. Władysława Kałafatiuka. Obejmuje ponad 100 fotografii przedwojennych i kilkanaście współczesnych. Bogaty jest również zespół dokumentów. Znajduje się w nim m.in. pismo z Niemieckiego Czerwonego Krzyża w sprawie poszukiwań informacji o mężu przez Panią Annę Kałafatiuk.

Szczególnie cenne wydają się być zdjęcia ilustrujące praktycznie całą karierę wojskową Władysława Kałafatiuka, która zaczęła się bardzo wcześnie, gdyż jeszcze jako nastolatek walczył z Ukraińcami pod Lwowem. W zbiorze znajduje się też wiele ciekawych zdjęć z ćwiczeń wojskowych i oficjalnych uroczystości.
W cywilu Władysław Kałafatiuk był nauczycielem w szkole w Koreliczach. Stąd też wśród przesłanych przez Pana Benedykta Kałafatiuka fotografii znajdują się te, przedstawiające kadrę nauczycielską i uczniów szkoły, w której pracował. Zgromadzona w Muzeum ikonografia pozwala również na poznanie zainteresowań podporucznika, który spędzał czas wolny na podróżach. W zbiorze znajdują się zdjęcia z Zakopanego i Pokucia oraz pocztówki z Wilna i Warszawy.

Cała kolekcja zostanie niebawem udostępniona na stronie internetowej Muzeum Katyńskiego.

Serdecznie dziękujemy Panom Pawłowi i Benedyktowi Kałafatiukom za przesłane pamiątki. Dzięki ich pomocy i życzliwości zbiory Muzeum Katyńskiego zostały wzbogacone o unikatową kolekcję fotografii i dokumentów. Jest ona tym cenniejsza, że dotyczy tylko jednej osoby - podporucznika rezerwy Władysława Kałafatiuka.