Cytadela Warszawska ? ważne inwestycje

W poniedziałek, 17 września br., na Cytadeli Warszawskiej odbyło się spotkanie w sprawie realizowanych przez Muzeum Wojska Polskiego inwestycji: adaptacji Kaponiery na nową siedzibę Muzeum Katyńskiego oraz budowy nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego.

W spotkaniu uczestniczyli Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Sekretarz Rady Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert, Minister Kancelarii Prezydenta RP Maciej Klimczak, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Janusz Cisek, Sekretarz Stanu Ministerstwa Obrony Narodowej Czesław Mroczek oraz Dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka.

- "Wojsko Polskie od początku III Rzeczypospolitej aktywnie uczestniczy w dziele przywracania pamięci o Zbrodni Katyńskiej, gdyż jest ona ważnym elementem świadomości historycznej i obywatelskiej żołnierzy" - powiedział minister Tomasz Siemoniak. - Taka inwestycja, jak Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Katyńskie to projekt nie tylko resortu obrony narodowej, ale wymaga zaangażowania wielu innych instytucji - dodał szef resortu ON. Po zakończeniu inwestycji Cytadela stanie się „świątynią chwały oręża polskiego”, ale będzie można również zobaczyć jego bolesną historię, której świadectwem jest Muzeum Katyńskie.  

Wszyscy uczestnicy spotkania, po zapoznaniu się z prezentacjami, przyznali, że inwestycje prowadzone na terenie Cytadeli Warszawskiej: budowa nowej siedziby Muzeum Katyńskiego i Muzeum Wojska Polskiego są bardzo ambitnymi przedsięwzięciami nie tylko w skali kraju, ale także Europy. Umiejętne wkomponowanie nowych budynków i przystosowanie już istniejących, zagospodarowanie przestrzenne terenu dobrze i estetycznie łączy nowoczesność z tradycyjnie rozumianym muzealnictwem. Teren Cytadeli zostanie „otwarty” dla mieszkańców Warszawy i nie tylko, oprócz funkcji muzealniczych będzie pełnił funkcje: edukacyjne, promocyjne, rozrywkowe, komercyjne, rekreacyjne.
 
W związku z dużym rozmachem i prognozowanymi kosztami planowanych prac może być konieczne realizowanie inwestycji etapami oraz ubieganie się o pozyskanie funduszy ze środków europejskich.
 
Na spotkaniu minister ON wręczył akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniewowi Wawrowi. - Wiążę z tą nominacją duże nadzieje i wierzę, że misja otwarcia Muzeum Katyńskiego i Muzeum WP na Cytadeli się powiedzie - podkreślił minister Siemoniak. 

Napaść ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. to jeden ze słupów milowych prowadzących do Zbrodni Katyńskiej 

W 73-cią rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę i przy okazji tak ważnego spotkania, kierownik Muzeum Katyńskiego – Sławomir Z. Frątczak zaprezentował wystawę złożoną z pamiątek po ppłk. lek. Janie Boroniu (jeńcu obozu w Starobielsku, zamordowanym w 1940 r. w Charkowie). Zbiór obejmuje ok. 2500 cennych pamiątek m.in.: fotografie, zbiór książek (lekarskich, wojskowych i in., w tym unikatowe XVIII w. wydanie Wergiliusza), mapy, torby lekarskie z wyposażeniem, oficerski kufer podróżny, liczną korespondencję – w tym kilka listów ze Starobielska.