autor: Bogdan Zimowski

V Kongres Polskich Towarzystw Naukowych w Świecie

W dniach 17 – 21 października odbył się w Krakowie zjazd polskich uczonych, przedstawicieli Towarzystw Naukowych z całego świata. 

Wielkiego przedsięwzięcia organizacyjnego po raz kolejny podjęła się Polska Akademia Umiejętności. W pierwszym dniu obrad prelegenci nakreślili sylwetki polskich uczonych wielce zasłużonych dla nauki. Działając w różnych dyscyplinach i w różnym czasie poza granicami kraju rozsławiali przez swoje sukcesy imię Polski. Okres wojny i okupacji przerwał wiele prac polskich uczonych, wyniki prowadzonych przez nich badań nie zostały opublikowane i stracone dla nauki wraz z ich Autorami. Na kongresie spotkali się ich następcy, przedstawiciele nauk humanistycznych i ścisłych, nauk ekonomicznych, uznani w świecie naukowcy z zakresu fizyki, chemii, medycyny, biologii, nauki o ziemi i informatyki. Jednym głosem za Adamem Strzałkowskim przyznawali, iż rozwój nauki wymaga takich kontaktów międzyludzkich, wymiany myśli w celu konfrontacji własnych poglądów i rozszerzenia warsztatu badawczego. 
Przedstawicieli wszystkich dyscyplin zgromadzonych w Krakowie połączyła troska o język i tożsamość narodową. Dyskutując o szkolnictwie w kraju oraz polskiej edukacji w diasporze kładli nacisk na nowe sposoby podtrzymywania kontaktu z Ojczyzną w warunkach migracji. Podkreślali rolę mediów i wydawnictw polonijnych. Deklarowali trwanie w służbie tożsamości, która nie jest dana, lecz zadana.
Ewa Kowalska