Uroczystość nadania ZSO nr 2 w Lublinie imienia Stanisławy Filipiny Paleolog

17 X 2017 w lubelskim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Stanisławy Filipiny Paleolog.

Stanisława Filipina Paleolog (1892-1968) członek POW, uczestniczka Obrony Lwowa (jako kurierka i sanitariuszka) i wojny polsko-bolszewickiej, służąc w Ochotniczej Legii Kobiet. W 1925 roku wstąpiła do Policji Państwowej, gdzie powierzono jej organizację policji kobiecej. Kierowała brygadą sanitarno-obyczajową, działającą w Urzędzie Śledczym w Warszawie. Od 1935 roku kierowała referatem Policji Kobiecej w Centrali Służby Śledczej Komendy Głównej PP. Przed wybuchem wojny awansowano ją do stopnia komisarza. Podczas okupacji służąc w Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa jednocześnie była członkiem ZWZ-AK. Uczestniczyła Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku wyszła z miasta z ludnością cywilną. W 1946, w obliczu zagrożenia aresztowaniem wyjechała z Polski, ostatecznie osiadając w Londynie. Była ministrem w rządzie RP na Wychodźstwie premiera Antoniego Pająka  w l.1955-1957.

ZSO nr 2 w Lublinie posiada klasy z edukacją policyjną. Nauka w tych klasach umożliwia m.in. przygotowanie się do egzaminów rekrutacyjnych do Policji oraz do podjęcia pracy w innych służbach mundurowych. Ten czynnik był brany pod uwagę przy wyborze patronki szkoły.

W trakcie  uroczystości odsłonięto i poświęcono tablicę z wizerunkiem S.F. Paleolog oraz nadano sztandary Szkole Podstawowej nr 11 i XVIII Liceum Ogólnokształcącemu, tworzących ZSO nr 2. Przedstawiono też prezentację komputerową z życiorysem patronki, a uczniowie zarówno szkoły podstawowej pod kierunkiem nauczycielki, jak i liceum,  zaprezentowali swoje umiejętności w zakresie musztry.

W uroczystości kierowanej przez dyrektora ZSO  mgr Cezarego Jacka Furtaka udział wzięli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, (Marta Wcisło, wiceprzewodnicząca rady Miasta), Kuratorium Oświaty, rady rodziców, duchowieństwa, a także uczniowie i nauczyciele szkoły. Uczestniczyli też przedstawiciele Policji; reprezentujący Komendanta Głównego Policji - dyrektor Gabinetu KGP mł. insp. Sławomir Litwin oraz nadinsp. Paweł Dobrodziej Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie. Obecni byli nadkom. Zbigniew Bartosiak, naczelnik Wydziału ds. Ceremoniału Policyjnego i podinsp. w stanie spoczynku Krystyna Sobańska-Stępień, popularyzująca historię PP w II RP w tym zwłaszcza dzieje policji kobiecej. Udział wzięli też przedstawiciele Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939r." z prezesem dr Michałem K. Wykowskim i prezesem Oddziału Świętokrzyskiego w Kielcach Grażyną Szkonter, a także przedstawiciel Muzeum Katyńskiego, dr Tomasz Szczepański.

Uroczystość zakończono koncertem policyjnej orkiestry dętej na boisku szkolnym.

Tomasz Szczepański

Galeria