Nagranie wywiadu z panią Marią Czernek, wdową po policjancie Janie Borkowskim ? ofierze zbrodni katyńskiej

10 lutego 2017 r., w siedzibie Muzeum Katyńskiego nagrano wywiad z wdową po starszym posterunkowym Janie Borkowskim, panią Marią Czernek. Nagranie wywiadu odbyło się przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Pani Maria urodziła się w 1920 roku w Łodzi, w tym roku będzie świętowała 97 urodziny. Podczas rozmowy wspominała swój ślub w maju 1939 roku ze starszym posterunkowym Policji Państwowej. Młode małżeństwo wojna rozdzieliła po upływie niespełna czterech miesięcy. We wrześniu 1939 roku Jan Borkowski - radiotelegrafista w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi dostał się do niewoli sowieckiej.

Pani Maria opowiadała jak do jej mieszkania przy ul. Radwańskiej w listopadzie 1939 roku przybył pewien policjant (Władysław Bogimia), który przebywał razem ze st. post. Janem Borkowskim w obozie przejściowym, z informacją że jej męża przetransportowano do innego obozu jenieckiego. Jak dowiadujemy się z dokumentów NKWD, był to obóz w Ostaszkowie. Mąż Pani Marii podzielił los ponad sześciu tysięcy więźniów Ostaszkowa. Jego nazwisko widnieje na liście wywozowej z dnia 20 kwietnia 1940 roku. W kilka dni później został zamordowany w Twerze, a jego ciało zakopano w zbiorowych mogiłach w Miednoje.

Na zdjęciach widać jak Pani Maria Czernek opowiada licealistom o swoich losach z czasów II wojny światowej, o stracie męża, o przedwojennej Łodzi.

Muzeum Katyńskie serdecznie zaprasza bliskich ofiar zbrodni katyńskiej na podobne spotkania. Misją Muzeum jest świadczenie pamięci, rozmowa z Panią Marią była wspaniałym spotkaniem za co bardzo dziękujemy.

Galeria