Nieletni w obozach specjalnych i więzieniach NKWD (1939 ? 1940)

Katyń, symbol ludobójstwa, mordu NKWD dokonanego na polskich oficerach i policjantach, których szeregi złożone były w 50% z rezerwistów pochodzących z różnych kręgów inteligencji polskiej. Do niewoli sowieckiej wraz z ojcami nierzadko dostawali się ich nieletni synowie. Podobnie jak dorośli, młodzi ochotnicy batalionów Obrony Narodowej, chcieli pomóc w obronie Ojczyzny.

Ujęci przez Armię Czerwoną trafiali do obozów specjalnych i więzień NKWD. Część z nich została zwolniona i skierowana do obozów pracy, część wróciła do rodzin dzieląc ich tułacze, syberyjskie i kazachstańskie losy, część została zamordowana i spoczęła w zbiorowych mogiłach.

    Synowie „Obrońców Września”, którym udało się przeżyć i opuścić „nieludzką ziemię” z Armią Polską, rozproszyli się po wszystkich kontynentach. Ci z nich, którzy „nie zdążyli do Andersa” wrócili do Ojczyzny z Wojskiem Polskim pod dowództwem Zygmunta Berlinga. W swoich wspomnieniach malują ostatnie, obozowe chwile ojców i ich kolegów. Są ostatnimi świadkami ich losu.

Pragnąc uhonorować nieletnie ofiary wojny, przetrzymywane przez NKWD w obozach specjalnych i więzieniach, Muzeum Katyńskie Oddział Muzeum Wojska Polskiego planuje zorganizowanie konferencji im poświęconej. Wiele instytucji wiedząc o naszych zamierzeniach już zadeklarowało swoje zainteresowanie przyszłorocznym wydarzeniem. Zapraszamy do uczestnictwa w nim wszystkie zainteresowane organizacje i stowarzyszenia.

Lista potwierdzonych partnerów:

-UNICEF Polska
-Fundacja Ośrodek KARTA
-Federacja Kombatanckich Związków Dzieci Ofiar Wojny Rzeczypospolitej Polskiej
-Związek Sybiraków
-Fundacja Kresy Syberia
-Federacja Rodzin Katyńskich
-Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939r.” w Katowicach
-Ordynariat Polowy Wojska Polskiego
-Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego
-Ewangelickie Duszpasterstwo Wojska Polskiego
-Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego

Galeria