Delegacja Muzeum Katyńskiego na międzynarodowej konferencji naukowej w Żytomierzu

W dniach 14-15 maja na Uniwersytecie Państwowym im. Iwana Franki w Żytomierzu (Ukraina) odbyła się międzynarodowa konferencja: „Modernizacja przestrzeni socjo-humanitarnej: historyczne doświadczenia, wezwania i perspektywy”.

Organizatorami konferencji byli: Uniwersytet Państwowy im. Iwana Franki w Żyto-mierzu, Doniecki Uniwersytet Narodowy, Narodowa Akademia Administracji Państwowej, Ukraińsko-Tureckie Centrum „Siajwo”, Polskie Towarzystwo Naukowe w Żytomierzu.

Obrady otworzył prof. P. J. Sauch, rektor Uniwersytetu w Żytomierzu. W wydarzeniu wzięli udział, oprócz organizatorów, także przedstawiciele innych ośrodków naukowych Ukrainy. Dużą grupę uczestników konferencji tworzyli pracownicy Donieckiego Uniwersytetu Narodowego. którzy po agresji rosyjskiej kontynuują działalność naukową i dydaktyczną w Winnicy. Znaczący wkład w konferencję mieli również naukowcy Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego im. W. Hetmana oraz Narodowego Uniwersytetu Akademia Ostrogska. Uczestnicy obrad udzielali wywiadów miejscowym mediom, w tym telewizji.
Problemami wiodącymi konferencji były następujące zagadnienia:
•    Ukraina i Polska we współczesnym świecie w wymiarze socjo-kulturowym;
•    refleksja socjalno-filozoficzna konfliktów cywilizacyjnych;
•    nowe wyzwania bezpieczeństwa międzynarodowego w ??? wieku;
•    komunikacja społeczna w warunkach modernizacji ukraińskiej przestrzeni informacyjnej;
•    modernizacja systemu politycznego Ukrainy w kontekście wezwań globalistycznych;
•    aktualne problemy współczesnej nauki historycznej w kontekście modernizacji przestrzeni socjo-humanitarnej.
Autonomiczną częścią konferencji był panel polsko-ukraiński „Pamięć i tożsamość w kontekście modernizacji Polski i Ukrainy”. W jego ramach wygłosili referaty pracownicy Muzeum Katyńskiego - Oddziału Muzeum Wojska Polskiego: dr Ewa Kowalska pt. ”Kresy Wschodnie II RP jako miejsce pamięci: konstruowanie prawdy historycznej w opozycji "my - oni" oraz dr Tomasz Szczepański pt. „Ukraina, Polska, Zachód – jak dziedzictwo kulturowe i historyczne Polski i Ukrainy wpływa na ich możliwości gry politycznej w ramach współczesnej cywilizacji Zachodu”. W dyskusji, jaka się wywiązała po wypowiedziach polskich referentów, przedstawiciele strony ukraińskiej zwrócili uwagę na słabą orientację szerokich kręgów społeczeństwa Ukrainy w tematyce poruszonych w wypowiedziach zagadnień historycznych. Zwrócono uwagę na negatywną spuściznę okresu komunistycznego i potrzebę organizacji wspólnych polsko-ukraińskich spotkań przedstawicieli nauk humanistycznych.
Równolegle z konferencją w budynku Uniwersytetu odbyła się – organizowana przez IPN Polski i Ukrainy – wystawa planszowa przedstawiająca losy sojuszu Piłsudski-Petlura, którą obejrzeli także uczestnicy konferencji.
Pragniemy nadmienić, iż było to kolejne spotkanie historyków Muzeum Katyńskiego z kolegami z Ukrainy, bowiem pod koniec listopada ubiegłego roku delegacja pracowników placówki uczestniczyła w międzynarodowej konferencji pt. „Konserwatyzm i partycypacja obywatelska w społeczno-politycznym życiu Europy Środkowo - Wschodniej”.
Mamy jednocześnie nadzieję, że niezwykle owocna współpraca z żytomierskim uniwersytetem będzie kontynuowana i stanie się ważną płaszczyzną do prezentacji istotnych zagadnień historycznych w relacjach Polski z Ukrainą.

Galeria