Polsko - ukraińska sesja naukowa ?Dziedzictwo Kościoła Katolickiego na Wołyniu?

W dniach 24-26 kwietnia br. odbyła się w Warszawie wyjazdowa sesja naukowa działającej w ramach Uniwersytetu Otwartego UKSW Szkoły Katedralnej w Łucku na Ukrainie. W dwudniowej konferencji wzięli udział zaproszoni lekarze polskiego pochodzenia z Wołynia oraz grono gości z Polski.

Pierwsza część sesji odbyła się w piątek 24 kwietnia w kampusie uniwersyteckim im. ks. prof. Ryszarda Rumianka w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po otwarciu obrad przez prorektora UKSW ds. studenckich i kształcenia ks. prof. Macieja Bałę  oraz odczytaniu przesłania wystosowanego do uczestników spotkania przez pasterza diecezji Łuckiej ks. bp Vitalija Skomarovskiego, głos zabrał organizator spotkania dr Kazimierz Szałata. Po krótkim słowie wstępnym dotyczącym tragicznych losów diecezji wołyńskiej wygłosił wykład „Ojczyzna jako dobro wspólne w świetle nauki kościoła”. Jako następny wystąpił wybitny teolog - wołynianin z urodzenia - o.prof. Jacek Salij OP. W swoim wykładzie podjął pytanie: „Co to znaczy być człowiekiem wierzącym?”. Natomiast założyciel i dyrektor ośrodka duszpastersko-wydawniczego „Wołanie z Wołynia” w Ostrogu ks. Vitold Yosif Kovaliv przedstawił poruszający, historyczny wykład na temat świadectwa wiary męczenników Wołyńskich. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu dr Sergiusz Prokopiuk poświęcił swoje wystąpienie postaci pochodzącego z diecezji łuckiej bł. Ojca Jana Beyzyma– misjonarza Madagaskaru, patrona lekarzy wołyńskich. Interesującą, historyczną analizę skutków zawarcia Unii Brzeskiej dla relacji między prawosławiem a kościołem katolickim na terenie dzisiejszej Ukrainy przedstawił kierownik działu Edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego dr Karol Mazur. Na zakończenie piątkowego spotkania dyrektor Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Kryża omówił aktualną, trudną sytuację kościoła katolickiego na dotkniętych wojną terenach Wschodniej Ukrainy.

Drugi dzień obrad przebiegał w sali im. Jana Nowaka Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. W pierwszym wykładzie dr Karol Mazur przedstawił splot wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu i tragedii Powstania Warszawskiego. Drugi z referentów, Sławomir Frątczak, kierownik Muzeum Katyńskiego, krótko zapoznał słuchaczy z historią mordu katyńskiego i zaprezentował realizującą się na terenie Cytadeli Warszawskiej wizję nowej siedziby muzeum i ekspozycji, która w sposób godny i nowoczesny będzie przekazywać prawdę o zbrodni dokonanej na polskich obrońcach września 1939 r.