Hepenning z udziałem młodzieży na zamojskim rynku.

Upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej w Zamościu

12. kwietnia br. miały miejsce obchody upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej w Zamościu (z okazji 75. rocznicy mordu). Głównym celem podniosłej uroczystości było, poza upamiętnieniem tragicznych losów ludzi, którzy znaleźli się w obozach w Starobielsku, Ostaszkowie, Kozielsku, etc.  – było przypomnienie, czy też raczej przekazanie wiedzy o zbrodni katyńskiej - młodzieży.

Uroczystość  została przez organizatorów podzielona na trzy części:
- Happening, który rozpoczął się o godzinie 10°° na zamojskim Rynku Wielkim. Ta część była wykonana przez młodzież z ponad 10. miejscowych szkół. 
- Druga odbyła się w kościele pw. Św. Katarzyny i miała charakter patriotyczno-religijny. Uroczystą Mszę świętą w intencji ofiar zbrodni katyńskiej poprzedził występ przygotowany przez młodzież z Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Zamościu i Zespół Wokalny Funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Zamościu. Przed mszą swoje wystąpienie pt. „Przestrzeń dziedzictwa katyńskiego” przedstawił prezes Zamojskiej Rodziny Katyńskiej - Marek Splewiński. Po Mszy świętej odbyły się uroczystości, z ceremoniałem wojskowym, przy pomniku „Krzyż katyński” oraz zostały złożone przez delegacje wieńce i kwiaty.
- Ostatnią częścią obchodów była sesja naukowa poświęcona tematyce 75. rocznicy zbrodni katyńskiej. Sesja odbyła się w miejscowym hotelu „Artis”. Referaty wygłosili - ks. prof. Tadeusz Guz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Sławomir Z. Frątczak kierownik-kustosz Muzeum Katyńskiego w Warszawie.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele - Miasta Zamość, Gminy Zamość, policji, służb mundurowych, zamojskich szkół, a także członkowie Zamojskiej Rodziny Katyńskiej.