Święto Służby Więziennej

8 lutego br. kierownik Muzeum Katyńskiego - Oddziału Muzeum Wojska Polskiego, p. Sławomir Frątczak, uczestniczył w Katedrze Polowej Wojska Polskiego – w  uroczystej Mszy św. koncelebrowanej z okazji 96. Rocznicy powołania  Służby Więziennej.

    Eucharystii przewodniczył bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego. Ordynariusz w homilii wyraził wdzięczność funkcjonariuszom za ich trudną pracę na rzecz bezpieczeństwa. Zachęcał funkcjonariuszy do dbania o kształt swych sumień przez lekturę słowa Bożego, przypomniał też o obowiązku głoszenia go przez chrześcijan.
    W homilii bp Guzdek dziękował funkcjonariuszom za ich pracę na rzecz bezpieczeństwa. - Spotykając się na co dzień z ludźmi, którzy dokonali złego wyboru, sami muszą nieustannie troszczyć się o prawe sumienia i wierność prawu. Więcej, powinni zabiegać o wrażliwość swoich serc, aby mimo wszystko dostrzegać w osadzonym lub skazanym bliźniego, któremu trzeba pomóc - powiedział. Podkreślił, że funkcjonariusze na co dzień „spotykają się z agresją, pogardą a nawet nienawiścią”.
    We Mszy św. uczestniczył Cezary Grabarczyk, minister sprawiedliwości, płk Jacek Kitliński, dyrektor generalny Służby Więziennej, szefowie Biur SW, poczty sztandarowe okręgowych inspektoratów oraz ośrodków szkoleniowych SW. Obecna była także kompania reprezentacyjna SW.
    Przypomnijmy, że na mocy zapisu „Ustawy o Służbie Więziennej” z 9.  kwietnia 2010 r. w dzień 8 lutego przypada doroczne Święto Służby Więziennej. Data ta nie jest przypadkowa, albowiem nawiązuje do ogłoszonego przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Dekretu (z 8. lutego 1919 r.) w sprawie tymczasowych przepisów więziennych, pierwszego dokumentu regulującego funkcjonowanie więziennictwa w odrodzonej Polsce.
    Służba Więzienna jest formacją mundurową podległą Ministrowi Sprawiedliwości, posiadającą własną strukturę organizacyjną. Do jej zadań należy prowadzenie działalności resocjalizacyjnej wobec osób skazanych, wykonywanie tymczasowego aresztowania, zapewnienie osobom skazanym lub tymczasowo aresztowanym przestrzegania ich praw, opieki zdrowotnej i religijnej oraz ochrona społeczeństwa przed sprawcami przestępstw osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych.
    Należy wspomnieć, że od 27. stycznia 2012 r.  -  realizując porozumienie w sprawie prowadzenia wspólnych przedsięwzięć, zapewniających edukację historyczną osób pozbawionych wolności, podpisane 21. listopada 2011 r. między dyrekcją okręgową Służby Więziennej w Warszawie a dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego  -  pracownicy Muzeum Katyńskiego – Oddziału Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie prowadzili  zajęcia w zakładach karnych w okręgu warszawskim [w siedmiu aresztach śledczych i trzech zakładach karnych, m.in. w Grójcu, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie].
    Według kierownika-kustosza MK - Sławomira Frątczaka, zajęcia o tematyce historycznej [związane przede wszystkim ze zbrodnią katyńską]  w zakładach karnych wydatnie wspomagały proces edukacji osadzonych, przyczyniając
się tym samym do ich resocjalizacji.
    Jednocześnie pragniemy poinformować, iż po dwuletniej przerwie - od marca br. wzmiankowane zajęcia zostaną powtórzone.

Galeria