Pamiątki po ppor. rez. Stanisławie Donaju w zbiorach Muzeum Katyńskiego

Zbiory naszego Muzeum zostały wzbogacone o zbiór pamiątek po zamordowanym w Katyniu ppor. rez. Stanisławie Donaju (1905-1940). 

Urodzony w Buku (wg niektórych dokumentów w Małachowie gm. Dolsk, Wielkopolska) Stanisław Donaj s. Marcina uczęszczał do gimnazjum w Kościanie, gdzie w 1923 zdał maturę.

Następnie studiował w Wyższej Szkole Handlowej w Poznaniu, którą ukończył w 1928. Służbę wojskową odbył w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty nr 7 w Śremie (1929). Powoływany na ćwiczenia w 55 pp, a w 1933 mianowany na stopień podporucznika.

W 1939 był d-cą plutonu w batalionie Obrony Narodowej „Starogard”. Dostał się (w bliżej nieznanych okolicznościach) do niewoli sowieckiej i przebywał w obozie w Kozielsku. Zamordowany w Katyniu w maju 1940.
Pamiątki po nim to: bilet PKP ze zdjęciem, poświadczenie obywatelstwa, świadectwo dojrzałości, dowód osobisty z 1927, oraz kartka z PCK z kwietnia 1940 skierowana do rodziny z informacją, że przebywa w Kozielsku.
Na szczególną uwagę zasługuje bilet miesięczny z fotografią właściciela w metalowej oprawie. Jest to pierwszy taki przedmiot w zbiorach MK.

Pamiątki te otrzymaliśmy od spokrewnionego z S. Donajem p. Lecha Kamińskiego z Suwałk.

Galeria