5. Przegląd Filmowy Echa Katynia

W kwietniu, w dwunastu miastach Polski Instytut Pamięci Narodowej organizuje 5. przegląd filmowy Echa Katynia. W ramach przeglądu pokazane zostaną filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych. 

Warszawski przegląd odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” przy ulicy Marszałkowskiej 21/25.

   Pierwszy dzień przeglądu otworzy film W poszukiwaniu pamięci będący relacją z ubiegłorocznego wyjazdu edukacyjnego młodzieży szkolnej do miejsc związanych ze zbrodnią katyńską na Ukrainie. Po nim zobaczymy film Kuropaty - droga sumienia (reż Uładzimira Samojłau) wyprodukowany przez Telewizję Biełsat, pokazujący miejsce zbrodni komunistycznych w pamięci zbiorowej społeczeństwa białoruskiego. Zaraz potem wyświetlona zostanie Pre Mortem w reżyserii Konrada Łęckiego - fabularyzowana etiuda filmowa pokazująca ostatnie godziny życia oficerów zamordowanych w Katyniu. W drugiej części spotkania zaproszeni goście rozmawiać będą o śledztwach i próbach odwoływania się do opinii międzynarodowej w sprawie Zbrodni Katyńskiej. 
   W drugim dniu przeglądu zaprezentowany zostanie film biograficzny Z nieba do nieba (reż. Zbigniew W. Kowalewski) – obraz o Janinie Lewandowskiej, śpiewaczce, pilotowi i bohaterce wojny obronnej 1939 roku, najprawdopodobniej jedynej kobiecie rozstrzelanej w lesie katyńskim. Kolejnym filmem będzie Tropem Wyklętych w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego, pokazujący funkcjonowanie mitu powojennego podziemia niepodległościowego w kulturze masowej. W filmie wypowiadają się Dariusz Malejonek, twórca projektu „Panny Wyklęte”, raper Tadek Polkowski, członkowie zespołu De Press oraz inni artyści, którzy w swej twórczości zauważali i honorowali pamięć bohaterów skazanych przez komunizm na zapomnienie. Zaletą filmu jest dynamiczna ścieżka dźwiękowa i unikalne materiały dokumentujące koncerty muzyków różnych nurtów. Dopełnieniem drugiego dnia przeglądu będzie dyskusja o katyńskich stratach osobowych i ich wpływie na życie powojennej Polski. 
   Ostatniego dnia pokażemy dwa dokumenty mówiące o zmowie milczenia wokół prawdy o Katyniu i próbach jej przełamania: Katyń. Ludobójstwo i propaganda w reżyserii Barbary Dyrschka, Marka Grzona, Ingo Bethke oraz Prywatne śledztwo majora Zakirova w reżyserii Jarosława Mańki. Goście porozmawiają o trudnej drodze jaką przeszli ci, którym zależy na prawdzie o zbrodniach sowieckich – w tym także Oleg Zakirov, Rosjanin, który jeszcze w latach 80. ryzykując życie prowadził własne śledztwo katyńskie.


W Warszawie wszystkie projekcje filmów oraz dyskusje panelowe odbędą się w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia im. J. Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25. Pokazy rozpoczną się o godzinie 17:30.
Osoby, które nie mogą wziąć udziału w pokazach filmowych zapraszamy na transmisję online z dyskusji prowadzonych w Warszawie. Transmisje zostaną przeprowadzone za pośrednictwem strony www.new.livestream.com/ipn-live



PROGRAM TRANSMISJI NA ŻYWO:

2 kwietnia ok. godz. 18.50

Dyskusja na temat śledztwa katyńskiego oraz skargi rodzin katyńskich przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.
Udział wezmą:
Konrad Łęcki – reżyser etiudy Pre Mortem
Andrzej Zawistowski – Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN
prof. dr hab. Ireneusz C. Kamiński - pełnomocnik rodzin ofiar Zbrodni Katyńskiej przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu
Prowadzenie: Andrzej Brzozowski, redaktor naczelny miesięcznika Pamięć.pl

3 kwietnia ok. godz. 18.40

Dyskusja na temat strat osobowych związanych z II wojną światową i Zbrodnią Katyńską
Udział wezmą:
płk dr Krzysztof Gaj - historyk wojskowości
Izabella Sariusz-Skąpska - prezes Federacji Rodzin Katyńskich
Zbigniew Kowalewski – reżyser filmu Z nieba do nieba
Zbigniew Gluza – prezes Fundacji Ośrodka KARTA
Prowadzenie: Filip Gańczak, redaktor miesięcznika Pamięć.pl

4 kwietnia ok. godz. 19.10

Dyskusja na temat trudności na drodze do prawdy o Zbrodni Katyńskiej i niedocenionym bohaterze, Olegu Zakirowie.
Udział wezmą:
Jarosław Mańka – reżyser filmu Prywatne śledztwo majora Zakirova
Marek Grzona – reżyser filmu Katyń. Ludobójstwo i propaganda
red. Krystyna Mokrosińska - dziennikarka, dokumentalistka, honorowy prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
Prowadzenie: Karolina Wichowska, redaktor miesięcznika Pamięć.pl


Szczegółowe informacje na stronie www.pamiec.pl/echakatynia