Goście z Australii z wizytą w Muzeum Katyńskim
9 stycznia Muzeum Katyńskie odwiedzili przedstawiciele Stowarzyszenia Kresy - Siberia Foundation z Sydney: jej Prezes - Pan Stefan Wiśniowski oraz Pani Anna Pacewicz, która jest członkiem zarządu Fundacji.
Szacowni goście spotkali się z Kierownikiem Muzeum Katyńskiego Sławomirem Frątczakiem. Rozmowy dotyczyły współpracy pomiędzy Muzeum Katyńskim, oddziałem Muzeum Wojska Polskiego, a Fundacją Kresy-Syberia. Nasi australijscy partnerzy zadeklarowali pomoc w pozyskiwaniu nowych informacji, dokumentów i pamiątek dotyczących ofiar zbrodni katyńskiej oraz ich rodzin zesłanych na Syberię i do Kazachstanu w 1940 r. Jednocześnie będą namawiać członków i sympatyków swojej organizacji do spisywania losów własnych rodzin oraz biogramów bliskich. Pierwszy krok wykonała Pani Anna Pacewicz, która już w zeszłym roku napisała życiorys swojego dziadka, Jana Pacewicza. Jego nazwisko widnieje na tzw. ukraińskiej liście katyńskiej.Sławomir Frątczak zadeklarował, iż będzie rzecznikiem Fundacji Kresy – Syberia w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, której jest członkiem. Zaproponował również podjęcie kilku wspólnych inicjatyw, między innymi organizację konferencji poświęconej losom rodzin ofiar zbrodni katyńskiej, która odbędzie się we wrześniu w Warszawie. Kierownik MK zaprosił również gości na uroczystość otwarcia części plenerowej ekspozycji Muzeum Katyńskiego.
Należy dodać, iż powstała w 2001 r. w Internecie grupa dyskusyjna Kresy-Syberia zrzesza ponad 900 członków z całego świata – głównie przedstawicieli Polonii na Zachodzie, których rodzinne korzenie związane są z dawnymi Kresami Wschodnimi II RP. Na skutek wydarzeń II wojny światowej, a w szczególności represji sowieckich, ich rodziny spotkał tragiczny los deportacji, wygnania, walki o przetrwanie, a następnie życia poza granicami Kraju.
Grupa zrzesza zarówno Sybiraków mieszkających poza granicami Kraju, jak i ich dzieci oraz wnuki. Coraz więcej jest także członków z Polski.
Celem Grupy od początku istnienia było upowszechnianie, upamiętnianie i badanie losów obywateli polskich II RP, którzy ucierpieli na skutek represji sowieckich. Dzięki wzajemnej współpracy wielu członków odnalazło cenne informacje nt. losów swych rodzin w czasie II wojny światowej, a także swoje polskie korzenie.
W 2008 r. członkowie Grupy Kresy-Syberia utworzyli Komitet Organizacyjny Wirtualnego Muzeum Kresy-Syberia, powołali do życia Fundację Kresy-Syberia z siedzibą w Warszawie i oddziałami w Australii, Kanadzie, USA i Wielkiej Brytanii.
Więcej informacji na temat Fundacji Kresy – Syberia można znaleźć na stronie internetowej: www.Kresy-Siberia.org.