Zakończono cykl "spotkań katyńskich" w Zakładach Karnych
Zakończono cykl prelekcji dla osadzonych z kilkunastu aresztów i więzień podległych pieczy okręgowego inspektoratu Straży Więziennej w Warszawie.
Wykłady przeprowadzane były przez pracowników Muzeum Katyńskiego – Sławomira Frątczaka [kierownika placówki] i dr. Tomasza Szczepańskiego. Przypomnijmy, iż wzmiankowane spotkania były wynikiem porozumienia podpisanego przez ówczesnego dyrektora Muzeum Wojska Polskiego – prof. Janusza Ciska i kierownika Muzeum Katyńskiego Sławomira Frątczaka - a płk Anną Osowską Rembecką – dyrektor okręgowej Służby Więziennej w Warszawie, jakie miało miejsce 21 listopada 2011 r. Spotkania odbywały się od połowy stycznia 2012 r. – obejmując jednostki podległe wspomnianemu inspektoratowi:Areszt Śledczy w Warszawie-Mokotowie;
Areszt Śledczy w Warszawie-Grochowie;
Areszt Śledczy w Warszawie-Białołęce;
Oddział Zewnętrzny w Warszawie-Bemowie;
Zakład Karny w Warszawie-Białołęce;
Areszt Śledczy w Warszawie-Służewcu;
Zakład Karny w Siedlcach;
Areszt Śledczy w Radomiu;
Areszt Śledczy w Grójcu;
Areszt Śledczy w Płońsku, oraz Zakład Karny w Żytkowicach.
Ze spotkania w Płońsku – 9 lipca br. - załączamy fotografie.
Należy w tym miejscu podkreślić, że prelekcje dla osadzonych były ważnym doświadczeniem edukacyjnym dla pracowników Muzeum Katyńskiego i jednocześnie utwierdziły nas w przekonaniu – że na wołanie o Zbrodni Katyńskiej musi być czas - nie tylko w Muzeum, ale także poza placówką i to także w miejscach o dość trudnej „dostępności”, a czego potwierdzeniem było znaczne zainteresowanie problematyką katyńską ze strony słuchaczy.
Niebawem gościom naszego „serwisu” zaprezentujemy materiał filmowy przedstawiający krótkie posumowanie pierwszego półrocza 2012 r. w działalności Muzeum - w budowie oraz tradycyjnie najważniejsze dary i nabytki – wzbogacające zbiór artefaktów Muzeum Katyńskiego – Oddziału Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Opr. S.F.