Ogólnopolski konkurs plakatu dla młodzieży ?Katyń ? pamiętam. PL?

W murach Muzeum Katyńskiego Oddziału Martyrologicznego MWP odbył się 5 listopada br. wernisaż wystawy plakatu o tematyce katyńskiej.

Na finał przybyła młodzież z wychowawcami i rodzicami, przedstawicie Rodzin Katyńskich, Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, Fundacji „Historia zza krat” oraz przedstawiciele Służby Więziennej i Policji. Z pośród dziesiątek prac z całego kraju nagrodzono w przewidzianych regulaminem kategoriach 19 plakatów. W wygłoszonych przemówieniach: dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego MON Sławomir Frątczak, prezes Stowarzyszenia Parafiada o. Tomasz Olczak i kierownik Muzeum Katyńskiego Ewa Kowalska mówili o pamięci miejsc zagłady w: Katyniu, Charkowie, Kalininie, Kijowie i Mińsku. Tam znalazły swój kres tysiące ludzkich historii, osób którym wojna przerwała kariery zawodowe, życie rodzinne i marzenia. Na powolne konanie na „nieludzkiej ziemi” byli skazani także bliscy Ofiar. Na skutek podjętych działań miała zostać zgładzona polska inteligencja, a nawet pamięć o niej. Przemawiający, kierując podziękowania za udział w konkursie do młodzieży, rodziców i wychowawców podkreślali, iż wystawa prac laureatów, to wyraz hołdu dla tych, którzy zostali zamordowani i członków ich Rodzin. Świadectwo pamięci młodego pokolenia o tych, którzy nie powrócili z „nieludzkiej ziemi” oraz o tych, którzy na skutek zmiany sytuacji międzynarodowej przeżyli i w czasach zakłamania ryzykowali swoje życie, aby pamięć trwała. Wydarzenie uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu kwintetu orkiestry reprezentacyjnej Komendy Głównej Policji.

Organizatorzy mają nadzieję, że wystawa najlepszych prac konkursowych zorganizowana w Muzeum Katyńskim wraz z towarzyszącym jej katalogiem, skłoni zwiedzających Muzeum Katyńskie do refleksji i zadumy.