?Pamięci naszych bohaterów?
W murach Muzeum Katyńskiego odbyła się uroczystość pośmiertnego uhonorowania złotą odznaką „Za zasługi w pracy penitencjarnej” oraz otwarcie wystawy czasowej „Polskie więziennictwo 1919 – 1945”.Uroczystość w sposób perfekcyjny zrealizowana przez Służbę Więzienną, zgodnie z zasadami ceremoniału, przebiegała w podniosłej atmosferze.
Nawiązując do tradycji II RP funkcjonariusze w asyście rekonstruktorów objęli honorowe posterunki, oddając hołd więzionym w Ostaszkowie i zamordowanym w Miednoje pracownikom więziennictwa, przed epitafiami złożono kwiaty i zapalono znicz.Zaszczyt otwarcia wystawy czasowej powierzono Sławomirowi Frątczakowi, Dyrektorowi Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, długoletniemu kierownikowi Muzeum Katyńskiego - Oddziałowi Muzeum Wojska Polskiego. Ta wyjątkowa wystawa została przygotowana przez osoby związane ze Służbą Więzienną, zwłaszcza przez członków Fundacji „Historia zza krat – ocalić od zapomnienia”. W gablotach zostały wyeksponowane unikalne, archiwalne dokumenty oraz obiekty związane z wypełnianiem zadań przez funkcjonariuszy na przestrzeni lat 1919 - 1945. Na rollupach bogato ilustrowanych ikonografią przedstawiono treści wprowadzające zwiedzających w chlubne dzieje Służby Więziennej.
Wszystkich zebranych, na części konferencyjnej, powitał Dyrektor Generalny SW gen. Jacek Kitliński. Mówiąc o tradycjach formacji słowa podziękowania za przybycie skierował zwłaszcza do Warszawskiej Rodziny Katyńskiej z przewodniczącą p. Heleną Drachal oraz Warszawskiej Rodziny Policyjnej 1939 r. z przewodniczącym Michałem Wykowskim, w skład Rodzin których wchodzą potomkowie pracowników Służby Więziennej II RP. Nawiązując do wręczenia pośmiertnie nadawanych przez Ministra Sprawiedliwości złotych odznak „Za zasługi w pracy penitencjarnej” głos przekazał p. Patrykowi Jakiemu, Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Po uroczystym wręczeniu medali nastąpiła chwila ekumenicznej modlitwy w intencji odznaczonych. W dalszej części głos zabrał dr Krystian Bedyński, przybliżając historię życia uhonorowanych. Część konferencyjną zakończył Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. dr hab. Zbigniew Wawer mówiąc o misji muzealnej realizowanej przez Muzeum Katyńskie - Oddział Muzeum Wojska Polskiego. Uroczystość po mistrzowsku prowadzoną przez płk. Włodzimierza Paszkowskiego uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Anny Marii Adamiak oraz akompaniament skrzypiec – Justyna Sychora.