Upamiętnienie zamordowanych w Kalininie i pochowanych w Miednoje policjanta Jana Ozimka i jego syna Stanisława
15 maja br. w Kolbuszowej miało miejsce ważne wydarzenie historyczne. Upamiętnienie ojca – policjanta i jego syna, Jana i Stanisława Ozimków, figurujących w sowieckich dokumentach dotyczących ofiar zbrodni katyńskiej. Społeczeństwo miasta i zaproszeni goście wzięli udział w patriotycznej mszy św., uroczystościach na cmentarzu oraz na Rynku Miejskim.
Upamiętnienie zamordowanych rozpoczęła koncelebrowana msza św. której przewodniczył ks. Lucjan Szumierz. Po zakończeniu liturgii wszyscy udali się na cmentarz, gdzie na rodzinnym grobowcu umieszczono ziemię z Miednoje przywiezioną przez Stowarzyszenie Motocyklistów „Patria” z Rzeszowa. Następnie uczestnicy przeszli na Rynek Miejski, gdzie Rodzina posadziła „Dąb Pamięci”. Przemawiający, wspominając zastrzelonych, podkreślali historyczny i etyczny wymiar wydarzenia. Wygłaszając laudację nawiązywali do wychowania w rodzinie policyjnej. Przez kontekst wykraczający poza ramy tej rodziny wnioskowali o wartościach jakim hołdowały rodziny policyjne II Rzeczypospolitej Polskiej, o ich zasługach dla Ojczyzny. Budując most pokoleniowy apelowali, aby znając przeszłość w sposób świadomy budować przyszłość, abyśmy nie byli skazani na powtarzanie naszej historii.W uroczystościach wzięło czynny udział społeczeństwo miasta i szkoły, które nie tylko wystawiły poczty sztandarowe, ale też przygotowały autorski występ poetycko – muzyczny prowadzony przez mgr Jarosława Mazura nauczyciela Zespołu Szkół Nr 1. Ważnym akcentem patriotycznym była obecność grupy rekonstruktorów w mundurach z epoki, która przez odwołanie do tradycji stanowiła pomost między przeszłością a dniem obecnym. Zauważalna była obecność Ogólnopolskiego Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. z siedzibą w Katowicach oraz aktywny udział Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. , której przedstawiciele prowadzili uroczystość (insp. Sławomir Cisowski) i zorganizowali wystawę plenerową dokumentującą prace sondażowo – ekshumacyjne w Miednoje (Aleksander Załęski).
Niezwykle patriotyczny charakter nadała wydarzeniu oprawa ceremoniału policyjnego, nad którą czuwali przedstawiciele Komendy Głównej Policji z Warszawy. Uroczystość zakończył koncert orkiestry policyjnej z Katowic oraz pokaz musztry w wykonaniu kompanii policji z Rzeszowa.