"Dzwon Katyński"
Vivos voco, mortos plango, fulgura flango [Żywych zwołuję, zmarłych opłakuję, gromy kruszę]Niebawem stolicy przybędzie kolejny i wyjątkowy dzwon w Muzeum Katyńskim – Oddziale Muzeum Wojska Polskiego posadowiony przed nową siedziba placówki.
Jego pomysłodawcą jest Jerzy Kalina, jeden z najbardziej uznanych artystów polskich, twórca tzw. narracji plastycznej i „świata” niepowtarzalnych instalacji w nowej ekspozycji Muzeum. Poproszony o przedstawienie „twórczej wizji” tejże realizacji, którą nazwał latarnią „Dzwon Katyński” tak przekazał: [---] jest ona dźwiękowym i wizualnym znakiem pamięci, nawoływaniem i ostrzeganiem w najistotniejszych chwilach życia człowieka i wspólnoty. To kontynuacja znaku istniejących cmentarzy katyńskich. Ten dzwon, dzwon Muzeum Katyńskiego, w przeciwieństwie do nisko zawieszonych dzwonów na istniejących cmentarzach katyńskich jest wyniesiony ku górze i opromieniony snopem światła dobiegającego z głębi symbolicznego dołu śmierci wykopanego u podstawy konstrukcji nośnej. Dzwon jest na trwałe okaleczony przestrzeliną, a zatem pozbawiony jest idealnego dźwięku, ale nie głosu. Obok śladu po pocisku widnieje w formie reliefu wypukłego żołnierski orzeł polski. Po przeciwległej stronie znajduje się tekst roty przysięgi z 1939 r. Dźwięk w najistotniejszych chwilach wydobywa elektromechaniczne wahadło. Dzwonnica jest znakiem identyfikacyjnym w rozległej przestrzeni Warszawskiej Cytadeli.Swoje dzwony posiadają także Polskie Cmentarze Wojenne na Wschodzie. Stanowią one symboliczne podkreślenie znaczenia nekropolii, budząc jednocześnie swymi tonami mocne wzruszenia. „Podziemne dzwony” - znajdują się w niszach poniżej poziomu ziemi, są jakby w niej uwięzione, pogrzebane i w takiej formie występują one w Katyniu, Charkowie i Miednoje, a ich stłumione dźwięki wydobywają się z dołu, co ma symbolizować prawdę niemożliwą do ukrycia nawet pod ziemią. Dla przykładu w Charkowie na powierzchni dzwonu wyryto tekst Bogurodzicy i nazwę „Charków”.
Natomiast w Bykowni dzwon pamięci posadowiono na powierzchni i podobnie jak na pozostałych cmentarzach – bije zarówno umarłym, jak i żywym ku przestrodze. Te żałobne dzwony, odlane w pracowni Jana Felczyńskiego w Przemyślu mają swoje nazwy – „Katyń”, „Charków” i „Miednoje” - wyrzeźbione na czaszy dzwonów, podobnie jak pierwsza zwrotka Bogurodzicy. Dzwon bykowieński natomiast – umieszczony na trzech cokołach z symbolami religijnymi, na spodniej stronie ma umieszczony fragment poematu Feliksa Konarskiego:
… I tylko p a m i ę ć została
Po tej katyńskiej nocy…
Pamięć n i e d a ł a s i ę się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy…..
Odlany również w tejże jednej z najsłynniejszych w świecie dzwonolejni mistrza Jana Felczyńskiego z Przemyśla - istniejącej od 1808 r. - „Dzwon Katyński”, posadowiony będzie przy murze Cytadeli Warszawskiej (w sąsiedztwie kaponiery – nowej siedziby placówki). Prosty w ornamentyce, chciałoby się rzec żołnierski, dzwon na wierzchniej stronie ma umieszczony rysunek orła wojskowego wz. 1919, na spodniej zaś – tekst roty przysięgi żołnierskiej obowiązującej w 1939 r.
W 1939 r. obowiązywała treść roty przysięgi wprowadzonej w 1924 r. (Dz.U. 1924 nr 72 poz. 698 1924.11.23; tekst jednolity: Dz.U.R.P. 1927 nr 68 poz. 603, Dz. Rozk. 19/1928 poz. 223), w kilku wersjach zależnych od wyznania:
Chrześcijanie – Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu, w Trójcy Świętej Jedynemu być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, chorągwi wojskowych nigdy nie odstąpić, stać na straży Konstytucji i honoru żołnierza polskiego, prawu i Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej być uległym, rozkazy dowódców i przełożonych wiernie wykonywać, tajemnic wojskowych strzec, za sprawę Ojczyzny mej walczyć do ostatniego tchu w piersiach i wogóle tak postępować, abym mógł żyć i umierać jak prawy żołnierz polski. Tak mi dopomóż Bóg i święta Syna Jego Męka. Amen.
Niechrześcijanie prócz mahometan – Przysięgam Bogu Wszechmogącemu być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, chorągwi wojskowych nigdy nie odstąpić, stać na straży Konstytucji i honoru żołnierza polskiego, prawu i Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej być uległym, rozkazy dowódców i przełożonych wiernie wykonywać, tajemnic wojskowych strzec, za sprawę Ojczyzny mej walczyć do ostatniego tchu w piersiach i wogóle tak postępować abym mógł żyć i umierać jak prawy żołnierz polski. Tak mi dopomóż Bóg. Amen.
Mahometanie – Przysięgam Panu Bogu Jedynemu być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, chorągwi wojskowych nigdy nie odstąpić, stać na straży Konstytucji i honoru żołnierza polskiego, prawu i Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej być uległym, rozkazy dowódców i przełożonych wiernie wykonywać, tajemnic wojskowych strzec, za sprawę Ojczyzny mej walczyć do ostatniego tchu w piersiach i wogóle tak postępować, abym mógł żyć i umierać jak prawy żołnierz polski. Bereetjum Mine Allachivy veresulini illeclezine a hetdeteum minel masiurkine Billagi, Wałłagi, Tałłagi, Amin.
„Dzwon Katyński” rozbrzmi pełnym głosem – 17. września 2015 r. o godz. 12.00, jako sygnał otwarcie nowej ekspozycji stałej Muzeum Katyńskiego.