"Zbrodnia 1940" - wystawa Muzeum Katyńskiego w Muzeum Twierdzy Kijów

Od oddania hołdu pochowanym na Cmentarzu w Bykowni rozpoczęła się dwudniowa oficjalna wizyta dyrektora Muzeum Wojska Polskiego dr Adama Buławy oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosława Szarka w Kijowie. Przy dźwiękach „Dzwonu Katyńskiego” złożono wieńce i zapalono znicze w ukraińskiej i polskiej części cmentarza.

Następnie goście udali się na spotkanie z przedstawicielami ukraińskiej Polonii i edukatorami do budynku Ambasady RP w Kijowie.

Po południu w Muzeum Twierdzy Kijów została otwarta wystawa „Zbrodnia 1940”. Upamiętnia ona Ofiary zbrodni katyńskiej, szczególnie te, które zostały zamordowane w więzieniu NKWD w Kijowie i pochowane w dołach śmierci w Bykowni. Prezentowana w muzeum dwujęzyczna, polsko-ukraińska wystawa pokazuje iż zbrodnia katyńska dotknęła tak naród polski jak i ukraiński. W otwarciu wystawy wzięli udział: dyrektor MWP dr Adam Buława, prezes IPN dr Jarosław Szarek, prezes ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz, Ambasador RP w Kijowie Jan Piekło, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, mieszkańcy Kijowa oraz Polonia ukraińska. Uroczystość uświetnił występ dzieci z polskiego gimnazjum.
W drugim dniu wizyty delegacja udała się do Żytomierza, dużego ośrodka polonijnego na Ukrainie i złożyła kwiaty przed krzyżem upamiętniającym ofiary „operacji antypolskiej NKWD” z lat 1937-38, tablicą poświęconą pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz na polskim cmentarzu w Żytomierzu.
Następnie goście udali się do miejscowości Dowbysz (dawny Marchlewsk), która w okresie międzywojennym była centrum Polskiego Okręgu Autonomicznego, a gdzie do teraz większość  mieszkańców stanowią Polacy. W miejscowym kościele parafialnym prezes IPN wręczył nagrody laureatom konkursu plastycznego na temat operacji antypolskiej NKWD. Oddano również hołd ofiarom tych tragicznych wydarzeń - przy pomniku upamiętniającym złożono kwiaty i zapalono znicze.